Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

12 listopada 2019 roku Elon Musk, założyciel i szef motoryzacyjnego giganta oznajmił, że to w Brandeburgii Wschodniej, w gminie Grünheide powstanie pierwsza w Europie i czwarta na świecie gigafabryka tego koncernu. Zdolność produkcyjna zakładu, po ukończeniu pierwszej fazy budowy, wynosić będzie 500 tys. pojazdów rocznie, a liczba miejsc pracy osiągnie nawet 12 tys. i będzie wzrastać w dalszych fazach rozbudowy.

Zakres produkcji gigafabryki będzie o wiele szerszy niż tylko montaż samochodów. Na miejscu, w tłoczni, odlewni i lakierni wytwarzane będą poszczególne elementy aut. Na miejscu powstawać będą również fotele i zespoły napędowe. Decyzja o podjęciu budowy zakładu w Brandenburgii Wschodniej potwierdza konkurencyjność i siłę tego regionu, również w ujęciu międzynarodowym. Miejsce to wyróżnia pierwszorzędne skomunikowanie ze światem: na północ od Grünheide przebiega międzynarodowa linia kolejowa łącząca Berlin z Warszawą, a od strony zachodniej gmina graniczy z autostradą A10. Obie trasy są częścią transeuropejskich korytarzy transportowych. Samorządowcy z terenu Brandenburgii Wschodniej są przekonani, że inwestycja da ogromny impuls do rozwoju regionu. Liczą w tym zakresie przede wszystkim na kolejne inwestycje w zakłady przemysłowe ze strony poddostawców Tesli. Fabryka i jej otoczenie przyniesie wpływy podatkowe, a dzięki stworzeniu dużej liczby miejsc pracy pozwoli zwiększyć liczbę mieszkańców.

Ogromnemu projektowi biznesowemu kroku musi teraz dotrzymać lokalny samorząd. Ta mobilizacja oznacza wyzwania, ale też rozwój: dostosowanie infrastruktury komunikacyjnej, stworzenie możliwości dogodnego dojazdu do pracy dla załogi gigafabryki, zapewnienie przestrzeni mieszkaniowej i usług komunalnych dodatkowo poprawi pozycję gospodarczą wschodniej części Brandenburgii.

Aby sprostać tym zadaniom, zaraz po ogłoszeniu decyzji lokalizacyjnej dotyczącej gigafabryki, powołane zostały dwie grupy sterujące, które towarzyszą realizacji przedsięwzięcia. Na poziomie landu Brandenburgia jest to „Grupa Lokalizacji Tesla-Gigafactory” przy Kancelarii Kraju Związkowego Brandenburgii. Natomiast na poziomie samorządów lokalnych z inicjatywą powołania „Grupy Sterującej Tesla” wystąpił powiat Odra-Szprewa. W jej skład wchodzi dziewięć gmin znajdujących się w pobliżu fabryki. Grupa określiła priorytetowe działania, niezbędne ze strony samorządu w związku z budową zakładu Tesli. Najważniejsze związane są z rozbudową regionalnej infrastruktury komunikacyjnej oraz działania na rzecz zapewnienia potrzeb mieszkaniowych w regionie.

W obszarze zainteresowania grupy sterującej znalazły się również postulaty środowiska biznesowego takie jak działania na rzecz skłonienia przyszłych pracowników Tesli do osiedlenia się w regionie, czy wsparcie istniejących przedsiębiorstw w związku z przewidywaną intensyfikacją rywalizacji o wykwalifikowanych pracowników na regionalnym rynku pracy. Sprawna współpraca różnych podmiotów na szczeblu landu, powiatów i gmin na rzecz wspierania dużych i małych projektów inwestycyjnych to znak firmowy Brandenburgii Wschodniej. Z rezultatów tych prac korzystają z powodzeniem firmy, które tam inwestują lub rozwijają swoją działalność. Dołączenie do nich nie jest trudne. Najłatwiej to zrobić kontaktując się z nami.

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018