„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

Projekt jest nie tylko ambitny, ale też dotychczas bez konkurencji. W rezultacie powstały cztery odcinki w dwóch językach, po polsku i po niemiecku, które na zasadzie road story prowadzą nas przez piękne miasteczka Marchii Odrzańskiej i ukazują niezwykły czar okolicy i piękną naturę. Ale nie tylko to. Fabuła każdego odcinka zbudowana jest na prezentacji wyjątkowych ludzi i ich pomysłów, jako przykłady możliwości regionu i jego mieszkańców. Poznajemy cichych bohaterów Marchii Odrzańskiej, zaangażowanych i niestrudzonych wizjonerów. Są wśród nich ludzie z różnych branż i z różnymi pomysłami. To, co ich łączy, to radość z budowania czegoś nowego i sukces. Co więcej, każdy z odcinków inspiruje do realizacji swojego pomysłu na życie, pokazuje szanse na pracę lub otwarcie własnej działalności, dokumentuje możliwości strukturalne i gospodarcze regionu.

Wyzwaniem SBC/CUD było zaprezentowanie tego tematu w lekki, zabawny, humorystyczny, a nawet lekko satyryczny sposób. Tutaj wręcz brawurowo z powierzonego zadania wywiązała się berlińska firma produkcyjna „schipko schipko production”. Wartka fabuła, ciekawe ujęcia, zabawny tekst, porywający w wir wydarzeń lektor w tle, który prowadzi nas od bohatera do bohatera, sprawiają, że te krótkie filmy nas pochłaniają. Jak wiadomo, to co lekko wygląda na ekranie, jest zasługą intensywnych prac przygotowawczych, wyszukania bohaterów i przygotowania ich do tej nietypowej sytuacji, wyszukanie miejsc zdjęciowych. To dzięki tej ciężkiej pracy widać, że bohaterzy czują się wyśmienicie na planie zdjęciowym, są wyluzowani i radośni. Z przyjemnością opowiadają i relacjonują, a my z przyjemnością słuchamy i podziwiamy. Szczerość i autentyczność to największe zalety tego projektu filmowego. To także zalety regionu Märkisch-Oderland, który zaprasza szczerze i autentycznie wszystkich swoich polskich sąsiadów do siebie.

Bezpośredni link do filmów Marchia Odrzańska – ziemia obiecana


Autor tekstu i zleceniodawca filmów: DE-PL Service- und BeratungsCentrum der Euroregion POMERANIA c/o STIC Wirtschaftsfördergesellschaft Märkisch-Oderland mbH
www.stic.de | www.sbcud.net

    

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018