Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

Inwestycja o nazwie Log Plaza Frankfurt (Oder) powstanie na 37 ha gruntu w zachodnej części miasta, bezpośrednio przy autostradzie A12 łączącej polsko-niemiecką granicę z obwodnicą Berlina. Inwestor oczekuje decyzji o pozwolenie na budowę pierwszej z trzech hal do rozpoczęcia pierwszego etapu budowy. Realizacja całego przedsięwzięcia dotyczącego 160 tys. m kw. powierzchni, parkingów i zagospodarowania terenu potrwa kilka lat. Firma Alcaro Invest planuje zainwestować ok. 100 mln euro. Park logistyczny znajdować się będzie zaledwie 60 km od budowanej w Grünheide europejskiej gigafabryki Tesli. Może to być zatem doskonałe miejsce dla potencjalnych poddostawców samochodowego giganta. Hale mogą być również doskonałym miejscem dla firm działających w obszarze handlu online. Właśnie takie firmy z powodzeniem działają w innych centrach logistycznych Alcaro Invest zlokalizowanych w podberlińskim Großbeeren i koło Kolonii.

– Naszym celem jest rozpoczęcie pierwszej fazy budowy możliwie jeszcze w tym roku. Dzięki koncepcji multi-user obiekt będzie mógł być używany również między innymi przez dostawców oraz usługodawców logistycznych Tesli. Bezpośrednie położenie na granicy polsko-niemieckiej prowadzi do tego, iż nasi użytkownicy mogą obsługiwać dwa ważne rynki gospodarcze w Europie z jednej lokalizacji – mówi Peter Bergmann, kierownik projektu ALCARO Invest GmbH. Inwestycję poprzedziła analiza ekonomiczna wykonana przez Fraunhofer-Arbeitsgruppe für Supply Chain Services SCS. Na bazie kompleksowej oceny lokalizacji inwestycji autorzy badania uznali tę lokalizację za szczególnie dogodne miejsce dla rozwoju branży handlowej (hurtowej i detalicznej) oraz dla handlu online z segmentu Non-Food. Dla firm przemysłowych Frankfurt (Oder) jest punktem konsolidującym rynki wschodniej i zachodniej Europy. Działający na tym terenie dostawcy usług logistycznych korzystają z dogodnej infrastruktury drogowej i kolejowej. W raporcie zwrócono uwagę, że Frankfurt (Oder) znajduje się jeszcze na początku drogi rozwoju w kierunku regionu logistycznego, ale posiada już atrakcyjną ofertę dla większych, wymagających nakładów pracy ludzkiej, inwestycji, które dzięki dostępności gruntów i pracowników można zrealizować bardziej korzystnie niż w dużych metropoliach, takich jak Berlin albo Poznań.

Atrakcyjność Frankfurtu nad Odrą potwierdza Christopher Nüßlein, dyrektor zarządzający tamtejszego centrum obsługi inwestora (Investor Center Ostbrandenburg GmbH). – W odległości zaledwie 45 minut jazdy samochodem ciężarowym Frankfurt nad Odrą jest interesującą lokalizacją zarówno dla dostawców just-in-time (JIT), jak i just-in-sequence (JIS). Na miejscu do dyspozycji inwestorów jest 40-hektarowy teren przemysłowy z istniejącym planem zagospodarowania oraz dostępem do światowych rynków poprzez Terminal Intermodalny. Ponadto dzięki wyjątkowemu położeniu geograficznemu tutejsze firmy korzystają z najwyższych stawek wsparcia inwestycyjnego w Niemczech. Frankfurt nad Odrą i Wschodnia Brandenburgia dzięki doskonałej lokalizacji przy ważnych szlakach transportowych już teraz zajmują ważne miejsce na logistycznej mapie Europy. To tutaj od 2012 roku działa polska firma PCC Intermodal jako operator terminala multimodalnego obsługujący m.in. ruch kolejowy między niemieckimi, holenderskimi i belgijskimi portami a centrami gospodarczymi Dalekiego Wschodu w ramach nowego jedwabnego szlaku. Inwestycja Alcaro Invest będzie dużym wydarzeniem w życiu gospodarczym miasta i regionu oraz wzmocni atrakcyjność inwestycyjną przygranicznego miasta m.in. wśród polskich inwestorów, którzy chcą wkroczyć na rynek niemiecki. Nieustanny rozwój Frankfurtu nad Odrą i Słubic jako europejskie miasto bliźniacze sprawia, że lokalizacja ta coraz bardziej rozwija się jako strategiczne miejsce dla ekspansji polskich firm do Niemiec.

Wizualizacja projektu Log Plaza we Frankfurcie nad Odrą © ALCARO Invest GmbH

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018