Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

Tydzień w tydzień przez terminal przewija się ok. 50 pociągów z kontenerami. Główne trasy wiodą z morskich portów w Hamburgu, Antwerpii i Rotterdamie oraz z portu śródlądowego w Duisburgu do Polski i v.v., a niekiedy jeszcze dalej na wschód.

– Frankfurt jest terminalem intermodalnym. Tutaj kontenery jadące pociągami z/do portów przeładowywane są pomiędzy pociągami, które regularnie i rozkładowo docierają do/z terminali zlokalizowanych w Polsce i dalej na wschodzie. Dodatkowo dzięki skorelowaniu z transportem drogowym via Frankfurt Oder obsługujemy też klientów z regionu Branderburgii oraz zachodniej Polski (w promieniu do 100 km). Jeździmy m.in. w okolice Berlina, Gorzowa czy Szczecina – mówi Marek Poznański, dyrektor Terminala PCC Intermodal we Frankfurcie nad Odrą i wylicza:

– Już w 1936 roku w tym miejscu funkcjonował duży węzeł i warsztat kolejowy. Po 1990 roku nie było pomysłu, co z tym miejscem zrobić. Przez chwilę działały w nim inne firmy. Aż w 2011 roku wygraliśmy przetarg na zagospodarowanie i wykorzystanie tego terenu.

Inwestycja od początku miała charakter partnerstwa publiczno-prywatnego. Teren jest własnością miejskiej spółki z Frankfurtu zajmującej się infrastrukturą – TeGeC Infra. – W kooperacji z miastem rozbudowaliśmy teren terminalu. Najpierw były tu dwa tory przeładunkowe. Wspólnie zwiększyliśmy tę liczbę do czterech i postawiliśmy suwnice – wspomina dyrektor terminala. Współpraca układa się do dzisiaj, a dostępne połączenia kolejowe i infrastruktura sprawiają, że wzdłuż Odry i Nysy próżno szukać obiektu o porównywalnej liczbie przeładunków i z tak gęstą siatką połączeń kolejowych. Frankfurcki terminal pozwala obsługiwać 600-metrowe pociągi bez konieczności ich dzielenia, a to oznacza oszczędność czasu i pieniędzy. Zalety operacyjne obiektu oraz jego lokalizacja sprawiają, że w każdym tygodniu przeładowuje się tam ponad 2000 TEU. Dostęp do terminala mają wszyscy przewoźnicy kolejowi, natomiast terminalowe operacje przeładunkowe wykonywane są przez PCC Intermodal – operatora intermodalnego z siedzibą w Gdyni, należącego do grupy PCC. Spółka powstała ze względu na potrzebę transportu produktów chemicznych, głównie z należących do grupy PCC zakładów w Brzegu Dolnym. Pierwsze pociągi uruchomione przez PCC Intermodal w 2005 roku kursowały właśnie pomiędzy Brzegiem Dolnym, a nieistniejącym już dziś terminalem VGN w Świnoujściu. Na przestrzeni lat sieć transportowo-logistyczna operatora mocno się rozwinęła i dzisiaj transporty na potrzeby Grupy PCC stanowią zaledwie kilka procent działalności spółki. Obiekt we Frankfurcie jest jednym z pięciu terminali przeładunkowych należących do PCC Intermodal. Pozostałe działają w Kutnie, Brzegu Dolnym, Gliwicach i Kolbuszowej. Firma planuje budowę kolejnych terminali przeładunkowych, w tym nowoczesnego centrum konsolidacyjno-dystrybucyjnego (tzw. suchego portu) na zapleczu portów Gdańska i Gdyni – w Zajączkowie Tczewskim.

Epidemia COVID-19 zahamowała rozwój przewozów intermodalnych na rynku krajowym (szczególnie do/z terminala DCT Gdańsk), jednak tylko w niewielkim stopniu wpłynęła na ilość pociągów i liczbę przeładunków na terminalu we Frankfurcie nad Odrą.

– Transport towarowy musi egzystować, więc działamy pełną parą, by zapewnić, mimo kryzysu, pełną obsługę na terminalu. Przez moment dały nam się we znaki przepisy dotyczące kwarantanny dla osób przekraczających granicę. Działamy w Niemczech, a część naszych pracowników pochodzi z Polski – mówi dyrektor terminala. Ale sytuacja szybko się wyklarowała. Wszyscy wykazali maksymalne zrozumienie dla konieczności zachowania ciągłości pracy i przy zachowaniu reżimu sanitarnego nie ustawaliśmy w przeładunkach kontenerów i obsłudze pociągów. Jak prowadzi się działalność tuż przy granicy, ale jednak po jej drugiej stronie?

– Rzecz, która mi doskwiera, to fakt, że na pograniczu tylko 4 proc. Niemców mówi po polsku. Czytałem, że w rejonie zagłębia Saary po francusku mówi 14 proc. naszych zachodnich sąsiadów. Bariera językowa jest na pograniczu problemem w obu kierunkach i na to trzeba zwracać uwagę, gdy chce się postawić tu nogę w sensie biznesowym. Trzeba się też przyzwyczaić, że do urzędów trzeba zgłaszać więcej spraw niż w Polsce. In plus jest natomiast stabilność rynkowa i cenowa. Ceny za usługi ustalane są w oparciu o jasne zasady i taryfy. Nie ma więc sytuacji, w których nagle pojawia się nie wiadomo skąd konkurencyjny podmiot, który oferuje o wiele niższe ceny – ocenia Marek Poznański i dodaje: – Gdy PCC Intermodal rozpoczynała inwestycje we Frankfurcie nad Odrą, lokalne środowisko nie mogło tego zrozumieć. Dzisiaj władze i mieszkańcy regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech, pomagać zarówno w rozwoju miasta, jak i transeuropejskiego korytarza transportowego. Doceniamy korzyści wynikające z położenia i na dobrze pojętej współpracy przygranicznej budujemy swoją rynkową pozycję i wartość dodaną naszych usług.

Na zdjęciu: Terminal PCC Intermodal we Frankfurcie nad Odrą / fot.: PCC INTERMODAL

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018