10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

„Osoby, które po przybyciu drogą lądową, morską lub powietrzną z kraju znajdującego się poza Republiką Federalną Niemiec wjeżdżają do kraju związkowego Brandenburgii, mają obowiązek udać się bezpośrednio po wjeździe do swojego własnego  domu lub innego odpowiedniego miejsca zakwaterowania i pozostać tam w trwałej izolacji przez okres 14 dni” – czytamy w treści rozporządzenia Minister Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów landu Brandenburgia.

Zgodnie z Osoby poddane kwarantannie są zobowiązane do niezwłocznego skontaktowania się z odpowiedzialnym za nie właściwymi organami i informowania o wystąpieniu objawów choroby.

Rozporządzenie przewiduje wyjątki od kwarantanny domowej. Nie dotyczy ona osób:

 1. które ze względów zawodowych przewożą osoby, towary, pocztę lub dokonują przewozu towarów przez granicę drogą lądową, kolejową, morską lub powietrzną,
 2. których działalność jest bezwzględnie konieczna dla zapewnienia
  a) funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej i placówek opiekuńczych,
  b) bezpieczeństwa i porządku publicznego,
  c) utrzymywania stosunków dyplomatycznych i konsularnych,
  d) funkcjonowania systemu sądownictwa,
  e) funkcjonowania parlamentu, rządu i administracji rządu federalnego, krajów związkowych i władz lokalnych;
  f) funkcjonowania organów Unii Europejskiej i organizacji międzynarodowych
 3. które przebywały poza Republiką Federalną Niemiec w związku z wykonywaniem
  swoich obowiązków pracownika przedsiębiorstwa lotniczego, transportu
  morskiego, kolejowego lub autobusowego lub które były załogą samolotów,
  statków, kolei i autobusów,
 4. które regularnie przekraczają granicę między miejscem zamieszkania a
  miejscem pracy (osoby dojeżdżające codziennie do pracy) lub które wjeżdżają na
  terytorium Republiki Federalnej Niemiec na czas określony z pilnych i
  niecierpiących zwłoki powodów zawodowych lub medycznych,
 5. które przebywały za granicą krócej niż 48 godzin, lub
 6. które mają inny ważny powód odbywania podróży; do takich powodów zaliczane
  są w szczególności aspekty społeczne, takie jak wspólne sprawowanie opieki
  nad dzieckiem, odwiedziny partnera, który nie mieszka osobą podróżującą w tym
  samym gospodarstwie domowym, pilne leczenie, wsparcie bądź opieka nad
  osobami wymagającymi szczególnej troski.

 

Rozporządzenie w sprawie kwarantanny dla osób wjeżdżających i powracających w celu zwalczania w Brandenburgii nowego koronawirusa SARS-CoV-2 i COVID-19
Ministerstwa Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów landu Brandenburgia
>>Pełna treść w języku polskim<<

 

Informacja na stronie Ministerstwa Spraw Społecznych, Zdrowia, Integracji i Ochrony Konsumentów landu Brandenburgia (j. niemiecki): https://msgiv.brandenburg.de/msgiv/de/presse/pressemitteilungen/detail/~09-04-2020-quarantaeneregeln-fuer-ein-und-rueckreisende

BLOG

Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej

Już w lipcu 2021 produkcję rozpocznie gigafabryka Tesli w oddalonym o 160 km od Szczecina Grünheide. To świadectwo inwestycyjnej atrakcyjności graniczącego z Polską regionu.

więcej ...

Marchia Odrzańska – ziemia obiecana

„Ziemia obiecana” to powieść polskiego noblisty Władysława Reymonta i niezwykle popularny film reżysera Andrzeja Wajdy. W 2020 roku to nie Andrzej Wajda, ale pracownice Centrum Usługowo-Doradczego (SBC/CUD) Euroregionu POMERANIA i STIC Centrum wspierania przedsiębiorczości Brandenburgii Wschodniej w Strausbergu podjęły się realizacji filmowego projektu o przygranicznym regionie Markisch-Oderland, powiecie graniczącym z Polską, od Frankfurtu nad Odrą do Bad Freienwande i przejścia granicznego w Hohenwutzen.

więcej ...

Biznes w Niemczech: założyć od zera, czy przejąć działającą firmę?

Aby prowadzić firmę u naszych zachodnich sąsiadów, nie trzeba rejestrować tam nowej działalności gospodarczej. Coraz więcej przedsiębiorców szuka bowiem nabywców swoich dobrze prosperujących biznesów z powodu zaawansowanego wieku. Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań?

więcej ...

Wschodnia Brandenburgia staje się logistycznym potentatem

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

więcej ...

Polski inwestor rozwija logistykę na pograniczu

Kolejowy terminal przeładunkowy we Frankfurcie nad Odrą to największy tego typu obiekt na polsko-niemieckim  pograniczu. Zrealizowana w partnerstwie z lokalną spółką miejską inwestycja firmy PCC Intermodal pokazuje, że dzisiaj władze i  mieszkańcy tego regionu przekonali się, że Polak może z powodzeniem zainwestować w Niemczech.

więcej ...

Od 13 czerwca granica polsko-niemiecka znów otwarta

Od 13 czerwca Polacy po powrocie do kraju nie będą musieli odbywać obowiązkowej kwarantanny. Również obywatele Unii Europejskiej będą mogli bez przeszkód wjeżdżać do Polski.

więcej ...

Jak kupić nieruchomość w Niemczech? | Radio Cosmo

Te informacje mogą przydać się tym, którzy przeprowadzają się do Brandenburgii Wschodniej. Czym różni się procedura kupna nieruchomości w Niemczech od tej stosowanej w Polsce? Audycję z praktycznymi radami ekspertów na ten temat publikuje na swojej stronie Radio Cosmo:

więcej ...

W Brandenburgii mieszka już ponad 22600 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą grupę obcokrajowców w tym regionie | rbb24.de

Tematem liczby Polaków mieszkających w Brandenburgii zajęli się dziennikarze serwisu rbb24.de. Z przedstawionych przez nich danych wynika, że przyrost liczby polskich mieszkańców tego landu jest imponujący: z nieco ponad 8 tys. w 2011 roku do przeszło 20 tys. w roku 2018. Według statystyk prowadzonych przez władze Brandenburgii w marcu 2020 roku liczba ta wynosiła już 22,6 tys. osób.

więcej ...

Brandenburgia wprowadza kwarantannę dla przyjeżdżających z zagranicy. Są wyjątki.

10 kwietnia weszło w życie rozporządzenie władz landu Brandenburgia nakładające obowiązek odbycia 14-dniowej kwarantannę dla osób przyjeżdżających z zagranicy (również przez inne niemieckie landy). Nowe przepisy obowiązują do 19 kwietnia włącznie i nie dotyczy m.in. służb medycznych, kierowców i osób dojeżdżających do pracy.

więcej ...

Firmy w Brandenburgii Wschodniej korzystają z pomocy landu w związku z epidemią koronawirusa

Od 9000 do 60000 euro wynosi maksymalna kwota bezzwrotnej dotacji z programu natychmiastowej pomocy dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami gospodarczymi epidemii.

Land Brandenburgia wspiera małe i średnie firmy oraz samozatrudnionych i wykonujących wolne zawody, którzy z powodu epidemii znaleźli się w położeniu zagrażającym ich dalszemu funkcjonowaniu i wpadli w kłopoty związane z płynnością finansową. Z myślą o nich powstał Program Natychmiastowej Pomocy (Soforthilfeprogramm).

więcej ...

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2018