Bądź jak Elon Musk. Skorzystaj z lokalnego wsparcia dla inwestorów w Brandenburgii Wschodniej  |  Foto: banksy_boy / Shutterstock.com

Zamiar rozpoczęcia produkcji w samochodów Tesla na terenie Powiatu Odra-Sprewa w Brandenburgii Wschodniej, jest najlepszym dowodem na to, że region pomiędzy Berlinem a zachodnią granicą Polski staje się coraz bardziej atrakcyjny dla inwestorów międzynarodowych.

Dla gminy Grünheide w powiecie Odra-Sprewa rok 2020 stał pod znakiem budowy pierwszej w Europie i czwartej na świecie Gigafabryki Elona Muska. Obszar ograniczają transeuropejskie korytarze transportowe, od zachodu autostrada A10, a od północy linia kolejowa Berlin-Warszawa. Planowana zdolność produkcyjna zakładu - po ukończeniu pierwszej fazy budowy - będzie wynosić 500 tys. pojazdów rocznie, a liczba miejsc pracy osiągnie 12 tys. i będzie wzrastać wraz z rozwojem przedsięwzięcia.

Zakres produkcji obejmie nie tylko montaż pojazdów. Na terenie budowanej fabryki, w tłoczni, odlewni i lakierni, wytwarzane będą poszczególne elementy aut. Na miejscu powstawać będą również zespoły napędowe i tapicerka samochodowa.

Potwierdziły się oczekiwania, że decyzja o rozpoczęciu budowy fabryki, pociągnie za sobą dalsze inwestycje ze strony poddostawców i tym samy wpłynie korzystnie na dalszy rozwój Brandenburgii Wschodniej.

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2023