Wizualizacja projektu Log Plaza we Frankfurcie nad Odrą  |  Foto: NetVideo / Shutterstock.com

Duży park przemysłowy i centrum logistyczne zbuduje w graniczącym z Polską Frankfurcie nad Odrą firma Alcaro Invest GmbH. Hale o powierzchni 160 tys. m kw. mogą być doskonałą lokalizacją m.in. dla dostawców oddalonej o 60 km gigafabryki Tesli oraz firm zajmujących się e-handlem.

Inwestycja o nazwie Log Plaza Frankfurt (Oder) powstanie na 37 ha gruntu w zachodniej części miasta, bezpośrednio przy autostradzie A12 łączącej polsko-niemiecką granicę z obwodnicą Berlina. Inwestor oczekuje decyzji o pozwolenie na budowę pierwszej z trzech hal do rozpoczęcia pierwszego etapu budowy. Realizacja całego przedsięwzięcia dotyczącego 160 tys. m kw. powierzchni, parkingów i zagospodarowania terenu potrwa kilka lat. Firma Alcaro Invest planuje zainwestować ok. 100 mln euro. Park logistyczny znajdować się będzie zaledwie 60 km od budowanej w Grünheide europejskiej gigafabryki Tesli. Może to być zatem doskonałe miejsce dla potencjalnych poddostawców samochodowego giganta. Hale mogą być również doskonałym miejscem dla firm działających w obszarze handlu online. Właśnie takie firmy z powodzeniem działają w innych centrach logistycznych Alcaro Invest zlokalizowanych w podberlińskim Großbeeren i koło Kolonii.

„Naszym celem jest rozpoczęcie pierwszej fazy budowy możliwie jeszcze w tym roku. Dzięki koncepcji multi-user obiekt będzie mógł być używany również między innymi przez dostawców oraz usługodawców logistycznych Tesli. Bezpośrednie położenie na granicy polsko-niemieckiej prowadzi do tego, iż nasi użytkownicy mogą obsługiwać dwa ważne rynki gospodarcze w Europie z jednej lokalizacji” – mówi Peter Bergmann, kierownik projektu ALCARO Invest GmbH. Inwestycję poprzedziła analiza ekonomiczna wykonana przez Fraunhofer-Arbeitsgruppe für Supply Chain Services SCS. Na bazie kompleksowej oceny lokalizacji inwestycji autorzy badania uznali tę lokalizację za szczególnie dogodne miejsce dla rozwoju branży handlowej (hurtowej i detalicznej) oraz dla handlu online z segmentu Non-Food. Dla firm przemysłowych Frankfurt (Oder) jest punktem konsolidującym rynki wschodniej i zachodniej Europy. Działający na tym terenie dostawcy usług logistycznych korzystają z dogodnej infrastruktury drogowej i kolejowej. W raporcie zwrócono uwagę, że Frankfurt (Oder) znajduje się jeszcze na początku drogi rozwoju w kierunku regionu logistycznego, ale posiada już atrakcyjną ofertę dla większych, wymagających nakładów pracy ludzkiej, inwestycji, które dzięki dostępności gruntów i pracowników można zrealizować bardziej korzystnie niż w dużych metropoliach, takich jak Berlin albo Poznań.

Atrakcyjność Frankfurtu nad Odrą potwierdza Christopher Nüßlein, dyrektor zarządzający tamtejszego centrum obsługi inwestora (Investor Center Ostbrandenburg GmbH). – „W odległości zaledwie 45 minut jazdy samochodem ciężarowym Frankfurt nad Odrą jest interesującą lokalizacją zarówno dla dostawców just-in-time (JIT), jak i just-in-sequence (JIS). Na miejscu do dyspozycji inwestorów jest 40-hektarowy teren przemysłowy z istniejącym planem zagospodarowania oraz dostępem do światowych rynków poprzez Terminal Intermodalny”. Ponadto dzięki wyjątkowemu położeniu geograficznemu tutejsze firmy korzystają z najwyższych stawek wsparcia inwestycyjnego w Niemczech. Frankfurt nad Odrą i Wschodnia Brandenburgia dzięki doskonałej lokalizacji przy ważnych szlakach transportowych już teraz zajmują ważne miejsce na logistycznej mapie Europy. To tutaj od 2012 roku działa polska firma PCC Intermodal jako operator terminala multimodalnego obsługujący m.in. ruch kolejowy między niemieckimi, holenderskimi i belgijskimi portami a centrami gospodarczymi Dalekiego Wschodu w ramach nowego jedwabnego szlaku. Inwestycja Alcaro Invest będzie dużym wydarzeniem w życiu gospodarczym miasta i regionu oraz wzmocni atrakcyjność inwestycyjną przygranicznego miasta m.in. wśród polskich inwestorów, którzy chcą wkroczyć na rynek niemiecki. Nieustanny rozwój Frankfurtu nad Odrą i Słubic jako europejskie miasto bliźniacze sprawia, że lokalizacja ta coraz bardziej rozwija się jako strategiczne miejsce dla ekspansji polskich firm do Niemiec.

 © ALCARO Invest GmbH

 

© BUSINESS LOCATION NETWORK 2023